Yeni Çağın Endüstriyel Taşımacıları: Forkliftler

Mete Lift Haberler

Teknolojinin yüksek hızla ilerleyişi nerede duracak ya da duracak mı bilmiyoruz. Ama üretim sahalarında ilerleme aralıksız devam ediyor. Üretim sahalarında olan fabrikaların olmazsa olmazlarından biri de şüphesiz forkliftlerdir. Araçların üretime sunduğu kesintisiz destek hem çalışan sağlığını ve güvenliğini korur hemde tam mamul ve yarı mamullerin istenilen noktalara istenilen zamanda eksiksiz sevk edilebilmesini sağlar.

Taşıma kapasiteleri ve çalışma şekilleri ile birbirinden farklılıklar gösterirler. Taşıma kapasiteleri yönleri ile bakıldığında işletme ihtiyaçlarına göre belirlenmesi büyük önem taşıyor. Tercih ederken işletmenizde kullanacağınız kapasitede olanı tercih etmeniz gerekiyor. Forklift çok çeşitli sayıda ve her işe uygun olarak üretilmektedir, dolayısıyla hangisinin sizin için en uygun çözüm olacağını öğrenmek için iletişime geçmekten çekinmeyin.

Forklift Yakıt Çeşitleri Nelerdir?

Forkliftler enerjilerini fosil yakıt ya da elektrik enerjisi ile karşılamaktadır. Son dönemde gelişen teknoloji maliyetleri aşağı çekmeye devam etmiş ve Doğal gaz mamulleri ile çalışan forkliftlerin de üretimleri söz konusu olmuştur.

Yaygın ve pratik kullanım açısından fosil yakıt ve elektrik ile çalışan forkliftler büyük önem taşımaktadır. Zira doğal gaz mamullerinin depolama ve dolum sorunları ele alındığında forklift çeşitleri arasından elektrikli ve fosil yakıtlı forkliftler bir adım öne çıkmaktadır.

Elektrikli ve Fosil yakıt kullanan forkliftler arasında temelde bir farklılık görülmese de elektrikli forkliftler maliyetleri biraz daha düşürmektedir.

Elektrikli ve fosil yakıtlı forkliftlerin avantajları ve işletmenin ihtiyaçları dikkate alınarak seçim yapılması büyük önem taşımaktadır.

Forklift operatörleri kimler olabilir?

Forklift modelleri gelişi güzel kullanıma sunulmaması gereken son derece tehlikeli iş makineleridir. Bu yönü ile bakıldığında zaman zaman ne yazık ki ölümlü kazalara sebep olabilen bu araçlar özel eğitimlerden geçmiş operatörler tarafından kullanılmalıdır.

İşletme ihtiyaçları doğrultusunda ve koşulları göz önünde bulundurularak hız limitleri uygulanması gereken araçlar ani manevralar yapabilen ve tamamen metalden yapılan yüzeyleri ile ölümlü ve sakatlanmalı kazalar oluşturabilen potansiyele sahiptir.

İzole kabin ve açık kabin olarak üretilen araçlar ihtiyaç doğrultusunda talep edilebilmektedir. Açık havada çalışan araçlar için izole kabin forkliftler avantaj sağlamakta ve operatörün sağlığını korumaktadır. Açık mekanlarda ise taşınacak ürün sıvı değilse açık kabin forkliftler kullanılabilir.

Yorum Yapın