Forklift Çeşitleri ve Görevleri

Mete Lift Haberler

Forkitler ağır yükleri daha güvenli kaldırmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamıyla daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Daha hızlı ve kolay bir şekilde ağır nesneleri ve malzemeleri taşımaktadır. Genel performans ve kullanım kolaylığı açısından iş hayatında farklı forklift çeşitleri ve kullanım alanlarıyla büyük öneme sahiptir. Kiralık forklift alanında sektörde en güvenilen firmaların başında gelen Mete Lift olarak, sizlere forkliftlerin çeşitleri konusunda da yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Forklift Çeşitleri Nelerdir?

Genel Amaçlı Dengeli (Counterbalance) Forkliftler

Her yerde sıkça rastladığımız klasik tip forkliflerdir ve yükün ağırlığı ile dengelenerek çalıştığı için adı dengeli forklifttir. Basit operasyonlar için kullanılır. Elektrikli, gaz ve dizelle çalışan Forklift çeşitleri mevcuttur.

3 Tekerlekli Dengeli  Forkliftler

Arkada 1 önde 2 tekerlek olan bu forkliftler maksimum manevra kabiliyeti sağlamaktadır.  3 tekerlekli olmasından dolayı mükemmel manevraları, rahat dönme özelliği ile sınırlı alanlar için rahat kullanılmaktadır. İç – dış mekân kullanımı için uygun ve raf gerektiren işler için de kullanılmaktadır. Maksimum verimlilik sağlamaktadır.

Sık Depolama Forkliftleri -Reach Truck – İstifleme Makinesi

Dar Alanlar için mükemmel hareket ve manevra kabiliyetine sahiptir. Çok dar alanlar da  bile rahat dönebilmektedir. Yaya kumandalı ve operatörle çalışan Forklift çeşitleri vardır. Yük taşıma kapasitesi ortalama 45-50 tonlara kadar çıkmaktadır.

Malzemeleri mümkün olduğu kadar yerden yükseğe kaldırarak istiflemek için üretilmiştir. Yaya kumandalı modeli genel forkliftlerin çalışamadığı yerler-alanlar da kullanılır.

Transpalet

Genellikle kapalı ortamlarda kullanılan, motorsuz ve küçük yüklerin taşınabilmesi için kullanılmaktadır. Sadece kaldırma mekanizmasına sahiptir. İnsan gücü ile hareket ettirilerek yük kaldırılır. Geniş yelpazede ürün çeşidi vardır.

Özel Forkliftler

Yandan Yükleyici Forklift (sideloaders): Kendi adından da anlaşılacağı gibi operatör açısından, konteynerleri yandan kavrayarak çalışmaktadır.  Geniş veya uzun yükleri taşımak için çok elverişlidir.

Teletrucks

Nispeten uzman makinelerdir.  Performansı yüksek ve çok verimli çalışmaktadır. Ürünleri üstten kavrayarak çalışmaktadır.

Peki Sizin İçin En Uygunu Hangisi?

Onlarca forklift modeli arasından işiniz için hangisinin en mantıklı ve kârlı çözüm olacağını düşünmekte zorlanıyor olabilirsiniz ki bu gayet normaldir. Bu durumda hangi forklifti kiralayacağınızın kararını veremediğinizde, forklift kiralama sayfamızı inceleyebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 comments

  1. […] doğrultusunda işletmenize forklift kazandırmanız sizin için büyük bir adım olacaktır. Forklift çeşitleri arasından istediklerinizi rahatlıkla tercih […]

    Cevapla
  2. […] ve Dizel forklift çeşitleri hakkında bilgi almak için, forklift çeşitleri ve görevleri sayfamızı ziyaret […]

    Cevapla
  3. Sizce bir forklift kaç insan gücüne denk olabilir? 45-50 ton yükleme yapabilen forkliftler ne kadar büyük yapıda? Bizim çalışma sahamıza sığar mı merak ediyorum. En uygun forklift kiralama önerinizi bekliyorum.

    Cevapla

Yorum Yapın