İş Makineleri Kullanımında İş Güvenliği

Mete Lift Haberler

Artan sanayileşme ile birlikte son yıllarda iş makinelerinin kullanımı oldukça artmıştır. Bununla doğru orantılı olarak, iş makineleri kullanımı esnasında çok sayıda kaza meydana gelebilmektedir.

İş makineleri kullanımında iş güvenliği eksikliğinde yaşanabilecek kazalardan biri trafik kazası şeklindeki kazalardır. Trafik kazaları, ülkemizde yaşanan kazaların en büyük paya sahip olanıdır. İş makinelerinin artması bu problemi tehlikeli boyutlara taşımaktadır.

İş makineleri normal şartlarda iş yapmak için kullanılmaktadır. Fakat trafiğe çıkmaları da gerekebilir. Ülkemizde iş makinelerinin zaman zaman insan ve yük taşıması için kullanıldığı da görülmektedir.

Bu yüzden iş makinelerinde risk analizi önemlidir. Kullanıldığı yerlere ve şartlara göre tedbirleri alınmalıdır.

İş Makineleri Standartlara Uygun Olmalı

İş makineleri daha çok iş için tasarlandığından trafik şartlarına uyum sağlayamayabilir. Özellikle geniş ve uzun olan iş makineleri, trafiği zor duruma sokup, trafik kazalarına sebebiyet verebilmektedir.

Örneğin karanlıkta gerekli ışıkları bulunmayan bir traktörün karşınıza çıkması büyük bir kaza sebebidir. Bunun gibi yeterli ışıklandırma ve işaretlemesi bulunmayan geniş araçlar ile karşılaşmak, trafik tecrübesi eksik olan, ehliyetsiz sürücülerin iş makinesi ile trafiğe çıkmaları kazaya sebep verebilir.

Bu sebeple iş makinelerinin hem iş yeri standartlarına uygun olması hem de trafiğe çıktığında trafik standartlarına uygun olması veya uygun hale getirilmesi oldukça önemlidir.

İş Güvenliği Eğitimi

Ayrıca, iş makineleri kullanımı yapan operatörün iş güvenliği konusunda bilgilendirmesi, zorunlu olduğu kursları alması gerekmektedir. Bu hem operatörün kendi hayatı, hem de etrafında bulunabilecek diğer insanların hayatı için oldukça önemlidir. Örneğin bir vinç kazası birçok cana mâl olabilir.

Bu tür kazaların önlenmesi için birincil görev iş yeri sahiplerine, daha sonra da iş makinesi operatörlerine düşmektedir. Zira makineyi kullanan, gerektiğinde iş makinesini trafiğe çıkaran ve tehlikeli zeminlerde makineyi kontrol eden kişi operatör olduğu için, tüm iş makinesi operatörlerinin iş güvenliğine oldukça özen göstermesi gerekmektedir.

Yine aynı şekilde forklift aracının donanımına hakim olamayan çok sayıda operatör dönüş yaparken duvarlara ya da diğer iş makinelerine sıkça zarar verebilmektedir.

Bunların önüne geçebilmek amacıyla operatörler, iş makinesi operatör talimatı ve benzer kuralları bilmek durumundadır.

1 comment

  1. […] büyük ölçekli iş makineleri kullanan iş yerlerinin iş güvenliğine azami dikkat etmesi […]

    Cevapla

Yorum Yapın