İş Güvenliğinde Nelere Dikkat Edilmeli

Mete Lift Haberler

 

İş güvenliği, işçilerin sağlığını ve güvenliğini en üst düzeyde tutmak adına yapılan çalışmaları ifade etmek için kullanılır. İş güvenliğinin temelinde, yaşanabilecek kazaların ardından yapılacak çalışmalardan çok, kazalar gerçekleşmeden bunları önlemek yatar.

İş yerlerinde güvenlik önlemlerinin ve bu aşamaları denetleyen mercilerin oldukça dikkatli çalışması esastır. Denetleme konusuna ne kadar dikkat edilirse, yaşanabilecek kazalardan kaçınmak da o denli kolay olacaktır.

Özellikle büyük ölçekli iş makineleri kullanan iş yerlerinin iş güvenliğine azami dikkat etmesi gerekir.

Canınız İşinizden Daha Önemli

İş güvenliğinde nelere dikkat edilmeli konusunda ilk görev iş yeri sahiplerine düşer. Her iş yerinin belli başlı iş güvenliği kursları alması ve iş yeri yetkililerinin bu konuda oldukça dikkatli davranması gerekmektedir.

İş güvenliği konusunda son dönemlerde önemli çalışmalar yürütülüyor. Özellikle Ortak Sağlık Güvenlik Birimi iş güvenliği konusunda oldukça faydalı çözümler sunmaktadır.

İş yerinde hizmet veren bu birim, iş yerindeki güvenlik açıklarını ortadan kaldırarak işçilerin sağlığını korur. Birimin içerisinde en az bir iş yeri hekimi bulunmak durumundadır. Ayrıca Ortak Sağlık Güvenlik Birimi tarafından hazırlanan planları yürütmekle görevli, ortaya çıkabilecek kazalarda kriz yönetimi yapabilecek ve işçiler ile Ortak Sağlık Güvenlik Birimi arasında etkileşim sağlayabilecek bir sorumlu müdürün olması da gereklidir.

Müdür, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’na gereken belge ve raporların tesliminden sorumludur. Örneğin Forklift kiralama işlemini gerçekleştirdiğinizde bu önlemleri alarak kullanmaya özen göstermelisiniz çünkü bu bir tercih değil bakanlık tarafından şart koşulan bir zorunluluktur.

Uzmanlardan Yardım Alın

İş yerlerinde güvenlik zaaflarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalardan biri de mobil sağlık hizmetleridir. Bu hizmetler iş yeri içinde yapılmalı ve bunun için uzmanlardan yardım alınmalıdır. Alanında uzman hekimler, mobil sağlık hizmetleri adı altında mobil sağlık araçlarıyla iş yerlerinde bu hizmetin verilmesini sağlayabilirler.

Laboratuvar testleri ve fiziksel testler, mobil sağlık çalışmalarının temelidir. Bu testlerin doğru sonuçlar vermesi için iş yerinin belirli niteliklere sahip olması gerekir.

Bu gerekliliklere sahip olan iş yerlerine Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat verilmektedir. Olası kazaların yaşanmaması adına ruhsat işlemlerinin dikkatle yürütülmesi gerekir.

1 comment

  1. […] zeminlerde makineyi kontrol eden kişi operatör olduğu için, tüm iş makinesi operatörlerinin iş güvenliğine oldukça özen göstermesi […]

    Cevapla

Yorum Yapın