Forklift Belgesi Nereden Alınır, Fiyatları Nedir?

Mete Lift Haberler

Forklift kiralama fiyatları arttıkça, bu belgelerin nasıl alınacağını öğrenmek isteyen insanlar da arttı. İnsan gücü ile taşınılması zor olan ağır yükleri çatalları aracılığı ile kaldırarak araca ya da rafa yükleyen iş makinesine forklift denilmektedir. Genellikle paletlerin üzerindeki yükleri kaldırmak, taşımak veya istif etmek için kullanılmaktadır. Forkliftleri otomobil ya da diğer araçlar gibi herkes kullanmamaktadır. Kullanacak kişinin operatör olması ve forklift belgesine sahip olması gerekmektedir.

Forklift Belgesi Nedir?

Forklift vb. tür makineleri kullanmak için alınması kanunen zorunlu olan operatörlük belgesine forklift belgesi denilmektedir.

Forklift Belgesi Nereden Alınır?

Milli Eğitim Bakanlığından forklift belgesi almaya yetki alan Operatörlük Kursları tarafından verilmektedir. 7/7583 sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği tüzüğünü ve 1475 sayılı İş Kanunu gereğince belgesi olmadan forklift kullananlar suçlu sayılmaktadır. Forklift belgesi alacak olanlar için birtakım şartlar öngörülmüştür. Bu şartlar şunlardır;

 • Yaş şartı;18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olunması,
 • Eğitim şartı; en az 8 yıl eğitim alınmış olunması,
 • Mahkûmiyet olmama: kanunen belge almasında sakınca bulunmaması
 • Sağlıklı olma şartı; belgeyi alacak kişinin yönetime uygun olarak sağlıklı olduğuna dair “sürücü olur”, sağlık belgesine sahip olması gibi şartlar ön görülmüştür. Forklift belgesi almak isteyenler herhangi bir ehliyet belgesine sahip olması da gerekmez. Forklift belgesi almak için gerekli evraklar şunlardır.

Forklift Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

 • 8. sınıf mezunu olduğunu gösteren diploma,
 • 10 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Sabıkalı olmadığına dair savcılıktan alınmış sabıka kaydı
 • Kişinin ruh ve beden sağlığının düzgün olduğunu gösteren sağlık belgesine sahip olmak, gibi evraklar istenmektedir.

Forklift Belgesi Fiyatları

Mili eğitim bakanlığından onaylı kursların çoğalması, forklift belgesi talepleri ile çıtalarını bir hayli yükseltmektedir. Taleplerin yoğunluğunu göz önünde bulunduran kurslar forklift ehliyet fiyatları üzerinden rant kavgası haline dönüştürmüştür. Forklift ehliyeti fiyatı genellikle ikamet ettiğiniz şehre ve bölgeye göre farklılık göstermektedir. Her kursun fiyatları yoğunluğa ve talebe göre farklıdır. Bazı kurslar talebin az olduğu durumlarda indirim yapma ihtiyacı duysa da, talebin yoğunlaşmaya başladığı dönemlerde fiyatları tavan sınırına kadar yükseltirler. Ücretlerin içinde eğitim için verilen direksiyon eğitimler, kitaplar, direksiyon sınav ücreti, alınması zorunlu olan sürücü olur, raporu ve KDV fiyatları da içinde olmak üzere bazen fiyatlar tavan yapabilir.

1 comment

 1. […] iş makinelerini kullanabilmek için alınması yasal olarak zorunlu olan bir belge olan Forklift Operatörü Ehliyeti, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülmektedir. Sadece MEB’e bağlı İş […]

  Cevapla

Yorum Yapın