Forklift Ataşmanları

Mete Lift Haberler

Forklift araçları birçok farklı parçadan oluşan özel araçlardır. İşçiler için son derece avantajlı olan bu araçların her parçası ayrı önem taşımaktadır. Forklift kiralama esnasında da araçlar için önemli detaylardan olan biri olan forklift ataşmanları, aşağıdaki gibidir.

Forklift Ataşmanları Nelerdir?

 • Forklift aküsü: Akü, her araçta olduğu gibi forkliftlerde de son derece önemlidir. Enerjinin depolanması işlevini gören Forklift aküsü son derece çeşitlidir. Genellikle kutu şeklinde olan bu aküler aracın çalışması noktasında büyük rol oynamaktadır. Birçok akü markasının forklift akülerini bir arada bulabilmek mümkündür. Doğru akünün kullanılması aracın uzun ömür olmasını sağlayacaktır.
 • Forklift motoru: Forklift motoru, aracın kalbi denebilecek kadar önemli parçalardan bir tanesidir. Elektrikli ve dizel olarak farklılık gösteren araçların motor sistemleri de değişiklik gösterecektir. Motorun kalitesi aracın çalışma kapasitesini doğrudan etkileyecektir.
 • Forklift lastiği: Bu tarz lastikler normal araç lastiklerinden daha farklıdır. Daha geniş çaplı olan forklift lastiği özel dolgu malzemelerinde yapılmakta ve aracın başarılı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olmaktadır. Her araçta ortalama 4 adet lastik bulunmaktadır.
 • Forklift jantı: Jant, her araçta bulunduğu gibi bu araçlarda da bulunmaktadır. Forklift jantlarının amacı lastiğin dönmesini ve aracın hareket etmesini sağlamaktır. Bu sebeple lastiğin takıldığı kısımda bulunmaktadır.
 • Forklift bıçağı: Her araçta bulunmayan bu ikili bıçak yalnızca forkliftlere özeldir. Aracın taşıma ve yükleme yapabilmesi için en önemli parçalarında olan bu bıçaklar metal malzemelerden yapılmaktadır.
 • Forklift camı: Forkliftler camsız olan araçlardır. Fakat bu durum operatörler için riskli olabildiğinden isteğe bağlı olarak cam ya da branda sistemi yaptırılabilmektedir.
 • Forklift aynası: Bu tarz dikiz aynaları operatörün arkasını görebilmesi için son derece gereklidir. Her arabada bulunan dikiz aynaları ile benzerlik gösteren bu aynalar güvenli kullanım için büyük önem taşımaktadır.
 • Forklift lambası: Aracın ön kısımlarında yer alan bu önemli parça, gece kullanımlarını da mümkün hale getirmektedir. Bu sayede operatörün gece kullanımlarında önünü görmesi mümkün hale gelmektedir.
 • Forklift brandası: Kış aylarında forklift kullanımı zor bir hal alabilmektedir. Bunun sebebi araçların yan kısımlarının tamamen açıkta kalmasıdır. Fakat bu tarz muşambalar bu problemi ortadan kaldırmakta ve aracın açıkta kalan kısımlarını kapatmak için kullanılmaktadır.
 • Forklift çatalı: İkili olan ve çatal gibi görünen bu parça aracın taşıma yapabilmesine yardımcı olmaktadır. Forklift çatalı yalnızca forklift gibi iş araçlarında bulunmaktadır.
 • Forklift zinciri: Aracın düzgün bir şekilde çalışması için son derece önemli olan forklift zinciri, aracın sisteminde yer almakta ve aracın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
 • Forklift koltuğu: Genellikle tek kişilik olan araçlarda tek bir koltuk bulunmaktadır. Bu koltuklar genellikle deri kaplama olan siyah ve geniş yapılı operatör koltuklarındandır.

Forklift ataşman fiyatları parçadan parçaya ve markadan markaya değişiklik gösterebilir.

Ayrıca Forklift Nedir ve Ne İşe Yarar sayfasına giderek bu iş makineleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 comment

 1. […] Kullanımınıza bağlı olarak forkliftlerde sadece paletli değil; rulo, balya taşımak için forklift ataşmanları da […]

  Cevapla

Yorum Yapın